Admisibilitatea probei cu martori

În ce act normativ se demonstrează posibilitatea că o sumă mai mare de 1000 lei( împrumutată și neîntoarsă de cineva, ulterior se dă în judecată persoana în cauză)în instanță se poate dovedi inclusiv prin martori ?

  • Nume: Elena
  • Data: 2022-11-28
  • 1

RĂSPUNSURILE PARAJURIȘTILOR (1)

CHIRNICNII Viorica

Data: 2022-12-03

Buna ziua. Conform art. 321-322 din Codul civil, nerespectarea formei scrise a actului juridic [a cărui obiect are o valoare ce depășește 1000 de lei] face să decadă părțile din dreptul de a cere, în caz de litigiu, proba cu martori pentru dovedirea actului juridic. Prin urmare, dacă ați dat cu împrumut cuiva mai mult de 1000 de lei și nu aveți nicio dovadă scrisă care ar demonstra existența acestui împrumut, nu veți putea cere audierea martorilor în instanță cu scopul de a dovedi existența împrumutului.